Така установената комбинация от фактори лимитира и забавя достъпа на гражданите на Република България до лекарствена терапия, като по данни на Европейска федерация на фармацевтичните индустрии и асоциациите, публикувани през 2023 г., пациентите в България имат достъп до не повече от една трета от новите лекарствени продукти, до които имат достъп пациентите в Германия или в Дания, което е обусловено от факта, че в България лекарствените продукти получават одобрение за реимбурсация средно 683 дни, след одобрението на Европейската Агенция по лекарствата при средно 517 дни за Европа.
Наличието на данни, които да проследяват през годините достъпа до терапия и времето за изчакване е от изключителна важност, тъй като те ще представляват една своевременна оценка на промените в здравните политики и това, как те се отразяват върху достъпа до лекарствени продукти на българските граждани.
Целта на “Индексите за достъп до лекарствена терапия в България” е да предостави независими и безпристрастни данни, отразяващи реалния достъп на пациентите в България лекарствена терапия посредством своите 2 индекса:
• Индекс Anigo - измерва реалния достъп до лекарствена терапия на пациентите в България
• Индекс Anemo - индекс, измерващ времето за изчакване до реимбурсация на иновативни лекарствените продукти.
Към момента, нашите индекси предоставят изчерпателни данни за някои от най-значимите онкологични заболявания. Локализациите, които са включени в анализа включват карцином на гърда, карцином на простата и белодробен карцином. Ние постоянно стремим да предоставяме данни и за по-широк спектър от заболявания.